Маркування небезпечних вантажів під час транспортування: особливості та вимоги

Маркування небезпечних вантажів
27 травня
Транспорт і логістика

Класифікація та маркування небезпечних вантажів 

В Україні класифікація небезпечних вантажів для транспортування відіграє важливу роль у забезпеченні безпеки людей та навколишнього середовища. До небезпечних вантажів належать речовини, матеріали та вироби, які становлять ризики під час транспортування, включаючи потенційну шкоду для здоров’я людини, тварин та навколишнього середовища. Ці вантажі класифікуються на різні класи та підкласи на основі їх фізичних та хімічних властивостей, типів і рівнів небезпеки. Наприклад, до класу 1 належать вибухові речовини, за винятком категорії 1.4S, які заборонені до повітряного транспортування за будь-яких обставин. Закон України «Про перевезення небезпечних вантажів» встановлює правові основи перевезення таких вантажів, окреслюючи організаційні, соціальні та економічні аспекти відповідної діяльності.
 

ADR-1: вибухові речовини
Матеріали, які можуть спричинити вибух. До них відносяться вибухові речовини, вибухові склади для спеціальних застосувань, займисті засоби і тверді вибухові речовини.

ADR-2: гази
Уявляють небезпеку при транспортуванні, включають горючі, негорючі, токсичні та окислювальні гази. Цей клас охоплює широкий спектр речовин, від пропану та кисню, закінчуючи перевезенням аміаку та хлору.

ADR-3: рідкі горючі
Сюди включаються горючі рідини, які можуть спричинити пожежу за нормальних умов. Клас включає паливно-мастильні матеріали, такі як бензин, дизельне паливо та різні олії.

ADR-4: тверді горючі
Можуть підтримувати горіння за певних умов. Цей клас розділений на три підгрупи: горючі тверді речовини, що самозаймаються, і склади, що виділяють горючі гази в контакті з водою. Автоперевезення небезпечних вантажів має враховувати особливості кожного з них.

ADR-5: окислювачі та відбілювачі
Цей клас включає окислювачі, які можуть посилити горіння, та відбілювачі, які використовуються в хімічних процесах.

ADR-6: токсичні та інфекційні речовини
У цій категорії всі групи, які можуть загрожувати здоров'ю людини: отрути, патогенні мікроорганізми.

ADR-7: радіоактивні матеріали
Послуги з перевезення небезпечних вантажів включають транспортування матеріалів, що випромінюють радіацію, а також джерел іонізуючого випромінювання. Через вміст радіонуклідів у високій концентрації вимагають особливої ​​уваги при транспортуванні.

ADR-8: корозійні речовини
Здатні пошкодити та знищити контейнер для перевезення, тому вимагають правильного підбору транспорту. Це ADR вантажі, серед яких кислоти, луги та інші склади, здатні спричинити корозію.

ADR-9: різні небезпечні вантажі
Категорія, до якої входять різні види твердих і рідких, що не увійшли до попередніх розділів.

  • Для правильного маркування транспортних засобів, контейнерів і цистерн індикаторами небезпеки необхідно наклеїти етикетки по обидва боки та з кожного торця контейнера, танк-контейнеру або переносної цистерни. У разі танк-контейнерів або переносних цистерн з кількома відсіками, в яких перевозяться дві або більше небезпечних речовин, необхідно обов'язково прикріпити відповідні таблички з кожного боку в місці відповідного відсіку. Крім того, на обох торцевих сторонах слід розміщувати по одному табло кожного типу, забезпечуючи повне маркування.
     
  • Автоцистерни, транспортні засоби зі зйомними танк-контейнерами, що перевозять небезпечні вантажі наливом, повинні мати відповідні знаки з обох боків і ззаду. Якщо автоцистерна або знімний танк-контейнер має кілька відсіків і перевозить кілька небезпечних вантажів, до кожного відсіку з обох боків має бути прикріплений відповідний знак небезпеки, а на задньому боці також має бути розміщено по одному табло кожного типу. Однак якщо у всіх відсіках потрібні однакові таблички, то по одній табличці необхідно розмістити з кожного боку і ззаду. У тих випадках, коли для одного і того ж відсіку потрібно кілька табло, їх слід розташовувати поруч один з одним.
     

Для транспортних одиниць, що перевозять небезпечні матеріали, необхідно мати дві таблиці, що містять інформацію про небезпечні вантажі. Ці таблиці мають бути розташовані вертикально, одна прикріплена до передньої, а інша до задньої частини транспортної одиниці. Вони мають бути перпендикулярні поздовжній осі транспортної одиниці. Важливо, щоб ці таблиці було добре видно для забезпечення безпеки.

Додаткові таблиці інформації про небезпечні вантажі мають бути встановлені на автоцистернах або транспортних одиницях, що перевозять небезпечні матеріали. Ці таблиці мають бути розташовані паралельно поздовжній осі автомобіля. Метою цих таблиць є відображення ідентифікаційного номера небезпеки та номера ООН для кожної речовини, що перевозиться. Дуже важливо, щоб ці таблиці було добре видно, щоб забезпечити чітку ідентифікацію небезпечних вантажів, що перевозяться.

При перевезенні небезпечних матеріалів навалом потрібне додаткове встановлення інформаційних табличок щодо небезпечних вантажів уздовж бічних поверхонь транспортних засобів і контейнерів. У цих таблицях, розташованих паралельно поздовжній осі транспортного засобу, мають бути вказані ідентифікаційний номер небезпеки та номер ООН, присвоєні кожній конкретній небезпечній речовині, що перевозиться навалом усередині транспортного засобу або контейнера. Вкрай важливо, щоб ці таблиці були легко видимі, щоб забезпечити чітке інформування про пов'язані з ними небезпеки.

Правила та норми перевезення небезпечних вантажів в Україні

В Україні перевезення небезпечних вантажів регулюється правилами, які відповідають міжнародним стандартам для забезпечення безпеки таких перевезень. Документ № 1644-III викладає загальні положення щодо небезпечних вантажів, класифікуючи їх як матеріали та речовини, що становлять ризик під час транспортування. Ці небезпечні вантажі поділяються на різні класи та підкласи, кожен з яких має особливі правила їх безпечного транспортування. 

Перевезення небезпечних вантажів в Україні вимагає дотримання особливих вимог до маркування, щоб ефективно повідомляти про потенційну небезпеку. Маркування небезпечних вантажів передбачає використання спеціальних знаків і табличок для вказівки на характер небезпеки, наявної під час транспортування. Розуміння класифікації та маркування небезпечних вантажів має важливе значення для всіх залучених сторін, включаючи вантажовідправників, перевізників і служб реагування на надзвичайні ситуації, щоб забезпечити належне поводження та реагування в разі інцидентів. Правильне маркування не тільки підвищує безпеку, але й сприяє швидкому виявленню та реагування в надзвичайних ситуаціях, зменшуючи потенційний вплив аварій.

У разі виникнення надзвичайних ситуацій із залученням небезпечних вантажів під час транспортування в Україні існують встановлені процедури реагування на такі ситуації та забезпечення безпеки. Правила окреслюють заходи безпеки та протоколи для пом’якшення наслідків надзвичайних ситуацій, наголошуючи на важливості швидкого та ефективного реагування. Основні типи небезпек, пов'язаних з небезпечними вантажами, включають їх потенціал до вибуху, займання, отруєння або корозії. Розуміючи ці ризики та дотримуючись встановлених заходів безпеки, зацікавлені сторони транспорту можуть сприяти безпечному переміщенню небезпечних вантажів.

Попередня статья Наступна статья

Останні новини

Типи автоцистерн, технічні аспекти та характеристики
Транспорт і логістика
Типи автоцистерн, технічні аспекти та характеристики
Що таке SENT і які можуть бути штрафи?
Транспорт і логістика
Що таке SENT і які можуть бути штрафи?
Maersk запустив контейнерний сервіс між Чорноморськом і Констанцою
Транспорт і логістика
Maersk запустив контейнерний сервіс між Чорноморськом і Констанцою
Hapag-Lloyd відновлює перевезення з України
Транспорт і логістика
Hapag-Lloyd відновлює перевезення з України
Україна та Азербайджан готуються відновити поромні перевезення
Транспорт і логістика
Україна та Азербайджан готуються відновити поромні перевезення
Новий перевантажувальний термінал на кордоні Україна-Румунія
Транспорт і логістика
Новий перевантажувальний термінал на кордоні Україна-Румунія