Аграріям з України радять знайти шляхи збуту продукції за межами ЄС
Українські експортери сільськогосподарської продукції повинні розглянути можливості розширення ринків збуту, оскільки обсяги, які дозволяє ввести Європейський Союз, значно обмежені порівняно з потенціалом України у вирощуванні сільськогосподарських культур.
Цю інформацію надав перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький під час телевізійного виступу. Він зазначив, що ЄС намір ввести нові обмеження на українську агропродукцію, включаючи можливе прийняття рішення про призупинення імпорту певних продуктів на 14 днів. Цей механізм є абсолютно новим у торговельних відносинах і відрізняється від звичайних квот або обмежень. Чи буде він застосований на практиці, покаже час, але його наявність вже є фактом.
«Дійсно, цукор є в переліку, де можуть бути введені обмеження після досягнення квоти. За розрахунками, це близько 260 тис. т. Коли ми подивимося, наприклад, на експорт цукру торік, абсолютна більшість, 90%+, експортувалася до Європейського Союзу. Уже в березні цього року понад 20% експортувалося до інших країн — Близького Сходу, Африки. У першій декаді квітня 2024 року 40% цукру, виробленого минулого сезону, Україна експортувала в інших напрямках. Знову ж таки, на Близький Схід і в Африку», — розповів він.
Під час обговорень з європейськими міністрами сільського господарства виникали питання щодо пшениці, але наразі вона не включена до переліку обмежень. Проте Європейський Союз вирішив вести моніторинг постачань та аналізувати їх обсяги. Також під контроль потрапить українська кукурудза, хоча обсяги її експорту мають обмежені квоти, які не є критичними, оскільки Україна може експортувати більше, ніж ці квоти.
«Кукурудза є в обмежених квотах, але варто зазначити, що фактично це обмеження не є критичним, оскільки ми кукурудзу можемо експортувати і більше, з огляду на ті правила, які є поза квотами», — додав заступник міністра.
Висоцький наголошує, що до літа є час для того, щоб експортери розширили свої ринки збуту.