Оновлені умови пільгової торгівлі з ЄС: розгляд подробиць оновленої угоди
Представники країн-членів ЄС затвердили попередню угоду про відновлення призупинення імпортних мит і квот для українського експорту до ЄС до 5 червня 2025 року. Про це повідомила прес-служба Ради ЄС. ЄС прийняв рішення посилити наявні захисні заходи, що включають врахування будь-якого негативного впливу на ринок однієї або кількох країн-членів.
Оновлений регламент буде діяти з 6 червня 2024 року до 5 червня 2025 року і стосуватиметься тривалого призупинення всіх непогашених митних зборів і квот відповідно до розділу IV Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Регламент також включатиме два захисні механізми для захисту ринку ЄС:
- посилена версія існуючого механізму, який застосовуватиметься на основі регулярного моніторингу, дозволяючи Комісії застосовувати будь-які заходи за умови дотримання конкретних умов;
- новий автоматичний захисний механізм, який зобов'яже Комісію повторно запровадити тарифні квоти, якщо імпорт птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, крупи та меду перевищує середнє арифметичне обсягів, імпортованих у другій половині 2021, 2022 та 2023 років.
Ключові елементи попередньої угоди:
- розширення сфери дії автоматичного захисного механізму для включення додаткових продуктів (овеса, кукурудзи, крупи та меду);
- скорочення терміну спрацьовування автоматичного захисту з 21 до 14 днів;
- продовження базового періоду для визначення того, чи імпорт перевищує певний поріг (додавання другої половини 2021 року до періоду 2022-2023 років);
- зобов'язання Комісії щодо посиленого моніторингу імпорту зерна, зокрема пшениці, та використання інструментів, які є в її розпорядженні, у разі збоїв на ринку, а також зобов'язання вжити необхідних кроків відповідно до Угоди про асоціацію з Україною, якнайшвидше продовжити, шляхом консультацій з Україною, процес взаємної лібералізації тарифів.
Очікується, що позиція парламенту буде затверджена на другому пленарному засіданні у квітні під час першого читання. Після цього Регламент буде прийнятий Радою, підписаний представниками Ради та Європейського парламенту та опублікований у Офіційному журналі до 6 червня 2024 року, коли він набуде чинності.